HELSINGIN TEATTERIKOULU

Sturenkatu 27, 00510 Helsinki

Kevätlukukausi 2023 alkaa 23.1.2023 ja päättyy 21.5.2023!

Syyslukukausi 29.8.2022-16.12.2022 (15 opetuskertaa)

Kevätlukukausi 23.1.2023-21.5.2023 (15 opetuskertaa)

SEURAAVAKSI!

IMPROVISAATION JATKOKURSSI PEKKA MATTILA 3-4.2.2023

NÄYTTELIJÄNTYÖN KURSSI 8-11-VUOTIAILLE 5.2.2023 

IMPROVISAATION ALKEISJATKOKURSSI IDA KOSKI 11-12.2.2023

NÄYTTELIJÄNTYÖN PERUSTEET 11-12.2.2023

STATUSIMPROVISAATION KURSSI SIMO ROUTARINNE 17-18.2.2023

KAMERANÄYTTELEMISEN PERUSKURSSI HEIKKI SLÅEN 4-5.3.2023

NÄYTTELIJÄNTYÖN JATKOKURSSI 4-5.2.2023

PERHETEATTERITUOKIO 12.3.2023

NÄYTTELIJÄNTYÖN KURSSI 12-16-VUOTIAILLE 12.3.2023

NÄYTTELIJÄ, KEHO JA LIIKE 25.3.2023

PITKÄT IMPROVISAATIOTEKNIIKAT 1-2.4.2023

Helsingin teatterikoulu! Teatteritaiteen perusopetusta kaiken ikäisille!


Helsingin teatterikoululla on sekä teatteritaiteen perusopetuksen ryhmiä, että kerhoja yhteistyössä helsinkiläisten peruskoulujen kanssa. Lisäksi järjestämme kursseja kaiken ikäisille ja esiinnymme aktiivisesti niin ammattimaisesti, kuin harrastelijaryhmillä ja hyväntekeväisyysmielessä! Meille on erityisen tärkeää opetuksen korkea laatu ja teatteritaiteen voimaannuttava, vuorovaikutteinen ote.

Lukukaudella 2021-2022 päätoimipisteemme on Helsingin Vallilassa ja muut toimipisteet Itä-Helsingissä. Elokuussa 2021 teimme vierailun Slovakian FAD´21-festivaaleille esiintyvien ryhmien yhteistyönä. Nuorten ryhmämme Vimma Ensemble esiintyi menestyksekkäästi myös toukokuussa 2022 Liettuan teatterifestivaaleilla..

Helsingin teatterikoulu tekee myös yhteistyötä eri casting-yhtiöiden kanssa ja on valittu Suomen Malli-hankkeeseen toimijaksi Helsingin kaupungin toimesta.

OPETUS Helsingin teatterikoulu tarjoaa taiteen perusopetusta Helsingin kaupungin hyväksymän opetussuunnitelman turvin ja on saanut vuosiksi 2019-2021 Helsingin kaupungilta taiteen perusopetuksen toiminta-avustusta. Koulu tekee yhteistyötä paikallisten peruskoulujen, Omakotisäätiön, MLL:n ja Hope ry:n kanssa. Koulu on kansainvälisesti verkostoitunut ja osallistuu Erasmus + -hankkeisiin ja vierailee kansainvälisillä teatterifestivaaleilla ryhmien kanssa.

ESITYKSET Lisäksi koulu tuottaa esityksiä. Vuonna 2020 keikkaili myös teatterikoulun ammattiproduktio Kuin kissa ja koira, joka tarjoaa viskareille ja eskareille vuorovaikutuskoulutusta esityksellisen, hauskan työpajan kautta. Produktio on Taiken ja Helsingin kaupungin tukema. Lisäksi keikkailevat Valo Ensemblen esitys Timjamin matka unimaahan, sekä koulun sisäiset pienryhmät improvisaation ja musiikki-improvisaation merkeissä. Lisätietoja saat esitykset- sivulta. Esitykset aktivoituvat taas vähitellen rajoitusten poistuessa.

ARVOT Helsingin teatterikoulun toiminnan arvoja ovat lapsi- ja perhelähtöisyys, ammattimaisuus, luotettavuus, luovuus, avoimuus, taiteen tekemisen korkea laatu, yhteistyö ja perinteet. Arvostamme taiteenlajien integraatiomahdollisuuksia ja käytämme paljon esimerkiksi musiikkia opetuksessa ja esityksissä. Toiminnassamme on mukana eri-ikäisiä taiteenalojen ammattilaisia, opiskelijoita, sekä innokkaita harrastajia. Koulu tarjoaa myös harjoittelupaikkoja opiskelijoille niin ammattiin valmistuville, kuin TETtiläisillle.

Lisätietoja info@helsinginteatterikoulu.fi 


YHTEISTYÖSSÄ: Helsingin kaupunki, Linnanmäki, Taideyliopiston teatterikorkeakoulu, TutsaCast, Helsinki Casting, Avidly, Taike, Opetus- ja kulttuuriministeriö, Teatteri Sture, Helsingin teatteriakatemia, Setlementtitalo, International School of Helsinki


Helsingin teatterikoulun VALO Ensemble yhteistyössä FIDEAn kanssa kannustaa IDEA-päivänä teatterin ja draaman jalkautumista peruskouluihin oppiaineeksi! Teatteri voi muuttaa sinunkin maailmasi!

Maailman draama- ja teatterikasvatuspäivä oli 27.11.2020. Tsekkaa päivän kunniaksi tehty video tästä!


RAJOITUSTEN VUOKSI. Palataan asiaan pian!

Lataa alta ilmainen vihkonen: Teatterileikkejä koteihin!


LATAA KOULUN OPETUSSUUNNITELMA 2018-2022 ALTA