Timjami ja muurahaisten viisaus 

Digitaalinen käsiohjelma


Liput: 10 e

Ikäsuositus: +3

Käsikirjoitus: Irina Karosjoki, Susanna Sainio, Mia Kavasto, Olli Kiljunen

Ohjaus: Olli Kiljunen, Mia Kavasto

Musiikki: Mia Kavasto, Olli Kiljunen, Tiina Heikkinen

Tuotanto: Katja Honkanen ja työryhmä

Esityksen kesto: ~40min

Turvallisuus: Toivomme aikuisilta katsojilta kasvomaskin käyttöä. Aikuisilla katsojilla on esityksessä turvavälit ja käsidesiä kaikille tarjolla.

Esitys on musiikkipainotteinen ja interaktiivinen. Esitys on siirrettävissä kouluihin ja päiväkoteihin.

Ensi-iltapäivä 1.11.2020 Helsingin teatterikoululla.


Timjami ja muurahaisten viisaus on rakastettava satu ystävyydestä, hyväksytyksi tulemisen tärkeydestä ja erilaisuuden arvostamisesta. 

Useita musiikkinumeroita sisältävä näytelmä tuo esiin sen, miten jokaisella meistä on oma ainutlaatuinen sisäinen maailmamme ja mikä rikkaus onkaan kätkettynä lapsen rajattomaan mielikuvitukseen.

TERVETULOA TEATTERIIN!

Työryhmä

KÄSIKIRJOITUS: Olli Kiljunen, Irina Karosjoki, Susanna Sainio, Mia Kavasto

MUSIIKKI: Mia Kavasto, Olli Kiljunen, Tiina Heikkinen

TUOTANTO: Katja Honkanen

OHJAUS: Olli Kiljunen & ensemble

MUUSIKOT: Mia Kavasto, Sara Seppänen,  Tiina Heikkinen, Susanna Sjöblom

VALOT: Susanna Sjöblom, Mia Kavasto

Kiitokset: perheille ja ystäville, LAPSILLE <3


TIMJAMI 

 VEERA MANSNER

"Olisiko sinulla aikaa jutella minun kanssani? Entä sinulla? Entä sinulla?"

MUMMO 

 IRINA KAROSJOKI

"Maisteri Makkonen se oli hieno mies"

VIRTAHEPO  

SUSANNA SAINIO

VIRTAHEPO: "Olen ruma ja mielestäni ulkomuotoni on hyvin mitäänsanomaton ja olen pyöreä"

KUHNURI 

CELIN EL AZIZI

"Mä luon kato elämää. Mä olen sellainen... taiteilija!"

PINGVIINI 

NOONA PARVIAINEN

"Siis voisinko minäkin lentää vaikka... Rovaniemelle?!"

LEIJONA 

 TIIA HARJULA

LEIJONA: "Minä näen peilistä lempeän, rohkean ja uljaan leijonan"

SUPERORGANISMI

TIIA, SUSANNA JA NOONA

"Me ollaan superorganismi! Tehää duunii ku wörkkiholistit!

ISOT PINGVIINIT

CELIN JA IRINA

"Pingiviinit ei lentele, ei se sovi lain! Nyt järjen ääntä kuuntele ja uimaan tyydy vain"

TUOTTAJA

 KATJA HONKANEN

Kuva: Anni Taponen


OHJAAJA

 OLLI KILJUNEN & ENSEMBLE

"Me todellakin OLLAAN superorganismi"

                                                                     OHJAAJAN SANA

Noin vuosi sitten, vuoden 2019 lopulla, VALO Ensemble esiintyi teatterilavalla ensimmäistä kertaa. Kuten nytkin, kyseessä oli lastennäytelmä, jonka ryhmä oli itse käsikirjoittanut. Ja kuinka ollakaan, myös siinä näytelmässä seikkaili lapsi nimeltä Timjami! Näytelmän nimi oli Timjamin matka unimaahan, ja se oli - näin uskallan sanoa - hyvä näytelmä. Yleisö piti siitä. Me pidimme siitä myös. Tuntui aiheelliselta tehdä jotakin samanlaista myös jatkossa. Keväällä 2020 eräs viheliäinen virus vei maailman raiteiltaan. Teatterin tekemisestä tuli ykskaks paljon hankalampaa. Suunnitelmat muuttuivat, esityksiä peruttiin. Ei vain meillä, vaan kaikkialla maailmassa. Kaiken sekavuuden keskellä, yksi asia selkiytyi meille VALOlaisille: kunhan olosuhteet sen sallisivat, me tekisimme taas teatteria lapsille. Tiesimmehän omasta kokemuksestamme, kuinka merkityksellisiä lapsena nähdyt näytelmät ovat. 

Niin ainutlaatuisista elämyksistä ei kannata hevillä luopua. Tartuimme siis taas näppäimistöön ja aloimme käsikirjoittaa (sitä saattoi tehdä myös kokoontumisrajoitusten aikana). Yhdessä päätimme, että säilyttäisimme joitakin hahmoja edellisestä näytelmästä, mutta tekisimme silti täysin uuden ja itsenäisen näytelmäteoksen. Niin syntyi Timjami ja muurahaisten viisaus. Mistä näytelmä sitten kertoo? Mikä on muurahaisten viisaus? Ehkä tiedät sen katsottuasi näytelmän. Itse ajattelen, että muurahaisten viisautta on tehdä yhteistyötä. Yhteistyö on ollut tämänkin näytelmän tekemisessä keskeinen periaate: käsikirjoitus tehtiin neljän kirjoittajan yhteistyönä. Musiikkia näytelmään tekemässä oli useita säveltäjiä, sanoittajia ja sovittajia. 

Ohjaamisessa sain mentoritukea Mialta. Suurta yhteistyökykyä osoitti Katja, joka hyppäsi tuottajan saappaisiin tuotannon ollessa "vaiheessa", ja sai homman kunnolla rullaamaan. Edellä mainittujen lisäksi suuren kiitoksen ansaitsevat näyttelijät ihailtavasta sitoutuneisuudesta yhteiseen prokkikseen, vaikka yllämme leijuikin epävarmuus siitä, päästäänkö koronatilanteen takia näytelmää edes esittämään. Ensi-illan lähestyessä koko VALO Ensemble teki yhteistyötä näytelmän saattamiseksi maaliin. Tänään teatterin taika tulee todeksi. Yleisö on saapunut paikalle ja näyttelijät valmiina loistamaan. VALO Ensemble ylpeänä esittää: Timjami ja muurahaisten viisaus. 


Kiitos, että tulit katsomaan!

Olli